2016 Texas Commission on the Arts Young Masters

Todd Baker
Carrolton – Dance

Samantha Choo
Plano – Music

Emma Colwell
Fort Worth – Theater

Margaret Errickson
Houston – Visual Arts

Quinlan Facey
Plano – Music

Niell Gorman
Houston – Visual Arts

Shadden Hashem
Colleyville – Dance

Mia Heckler
Bellaire – Theater

Bhargavi Sarangapani
Coppell – Dance

Fiona Shea
Lubbock – Music

Emma Sutherland
Frisco – Dance

Zane Unger
Dallas – Dance

Olivia Vanderslice
Garland – Dance

Johnathan Wu
Plano – Music

Anton Zhou
Sugar Land – Visual Arts

 

2014 Texas Commission on the Arts Young Masters

Sophie Anthony
Dallas – Visual Arts

Jay Appaji
Plano – Music

Nizhoni Begay
San Antonio – Music

Jared Brown
Dallas – Dance

William Chiang
Plano – Music

Ann Cho
Austin – Music

Montana Dalton
Frisco – Dance

Christin Engelberth
San Antonio – Visual Arts

Claudia Isabel Heymach
Pearland – Literay Arts

Esther Liao
Houston – Music

Hannah McEvilly
Austin – Musical Theater

Meg Mickelsen
Dallas – Visual Arts

Nina Pitts
Houston – Music

Kian Raissian
Houston – Music

Juanito Riveros
Rowlett – Music

Sydney Shreve
Dallas – Visual Arts

Catherine Thomas
Texarkana – Theater

Anastasia Tillman
Fort Worth – Dance

Luke Westerman
Houston – Dance

Katja Yanko
The Woodlands – Musical Theater

2012 Texas Commission on the Arts Young Masters

Eric Bowser
Center Point – Music

Brendan Carrillo
Waco – Music

Michelle Garcia
Cypress – Dance

Mia Gerachis
Houston – Musical Theater

Christian Kay
Tyler – Music

Reagan Lukefahr
Houston – Theater

Mason Manning
McKinney – Dance

Cesar Martinez
San Antonio – Media Art

Ani Mayo
Plano – Dance

Annyston Pennington
Amarillo – Literary Art

Shipla Sadagopan
Pearland – Music

Eun “Susan” Seo
Euless – Visual

Michael Stromile
Dallas – Dance

Morgan Tao
Rosharon – Visual

Laurel Thornburg
Houston – Visual

2010 Texas Commission on the Arts Young Masters

Behnam Arzaghi
Lubbock – Music

Ava Barrett
Houston – Visual

Skylar Boykin
Plano – Dance

Monica Brown
Kingwood – Musical Theater

Maddie Bueter
Frisco – Music

Chelsea Conwright
Houston – Dance

Karina Farek
Houston – Media Arts

Alysia Johnson
Dallas – Dance

Hannah Lee
Bryan – Musical Theater

Ruth Lin
Houston – Visual

Emily Manning
College Station – Visual

Paul “Vijay” Meunier
Sunset Valley – Music

Kyle Morrow
Dallas – Visual

Sydney Roberts
Spring – Musical Theater

Ida Saki
Plano – Dance

Eun “Jinny” Seo
Euless – Visual

Morgan Starr
Spring – Musical Theater

Michelle Suh
Austin – Music

Alexandra Switala
Grapevine – Music

Michael Taylor
Arlington – Music

Vincent Turner
New Braunfels – Music

McKinley Willis
Dallas – Dance

2008 Texas Commission on the Arts Young Masters

Julia Cinquemani
Dallas – Dance

Catherine Cleary
Houston – Visual Arts

Torrance Cobb
Beaumont – Dance

Maureen Fenninger
Houston – Musical Theater

Bernadette Gnass
Wimberely – Literary Arts

Boris Karash
Houston – Visual Arts

Rachael Milton
Austin – Visual Arts

Robbie Moore
Porter – Dance

Amber Pickens
Dallas – Dance

Katie Pipkin
Austin – Visual Arts

Rosemary Clare (Rosie) Salvucci
San Antonio – Music

Christine Smith
Dallas – Musical Theater

Thales Smith
Austin – Music

Robert Switala
Grapevine – Music

Kira Viola
El Paso – Dance

2006 Texas Commission on the Arts Young Masters

Dakota Anderson
Houston – Visual Arts

Caroline Beach
Fort Worth – Dance

Cynthia Black
Dallas – Music

Brittanie Brown
Dallas – Dance

Paige Brown
Kingwood – Music

Jesse Caldwell
Center – Visual Arts

Stephanie Chen
Austin – Music

Emily Clarkson
Brownwood – Music

Mitchell Collier
Austin – Media Arts

Sarah Crowe
Austin – Visual Arts

Margaux Crump
Houston – Visual Arts

Ebony Cunningham
Dallas – Dance

Alice Dennard
Houston – Visual Arts

Jon Eng
Houston – Visual Arts

Natalie Freeman
Austin – Dance

Lili Froehlich
Weatherford – Musical Theater

Damian Green
Austin – Music

Shannon Lee
Plano – Music

Sean Maddox
Austin – Musical Theater

Lindsey Maxon
Arlington – Literary Arts

Cecil Moore
Dallas – Dance

Michael Paglia
San Antonio – Visual Arts

Mary Michael Patterson
Aledo – Musical Theater

Samantha Stewart
Dallas – Music

Marco Villa
Austin – Music

Sarah Welch
Austin – Visual Arts

2004 Texas Commission on the Arts Young Masters

Jonathan Campbell
Cedar Hill – Dance

Ngoc-Yen (Angela) Thi Hoang
Houston – Visual Arts

Chris Jenkins
Plano – Visual Arts

Sofya Karash
Houston – Visual Arts

Ei-Jane Janet Lin
Bellaire – Visual Arts

Morgan Ashlee Morrow
Arlington – Musical Theater

Brandie Phillips
San Angelo – Music

Anna Michelle Reyes
Austin – Dance

Caitlin Tully
Austin – Music

Stephanie Williams
Allen – Dance

Charles Yang
Austin – Music

2002 Texas Commission on the Arts Young Masters

Olivia Dane Charbeneau
Dallas – Visual Arts

Antonio Cisneros
San Antonio – Media Arts

Dean de Luna
Fort Worth – Dance

Nicholas Noel Garza
Pharr – Visual Arts

Stephanie Joiner
Austin – Musical Theater

Rachel Lamb
Plano – Dance

Alexander Lue
Richardson – Music

Melissa McChristian
Pflugerville – Visual Arts

Katherine Petak
Houston – Music

Adriana Potoczniak
Houston – Music

Emily Schmeltekopf
Fort Worth – Dance

Anita Shankar
Houston – Dance

Chloe Trevor
Plano – Music

Christopher Vo
Dallas – Dance